Gebeliğin Normal Süresi

Son normal menstrüel kanamanın ilk gününden itibaren hesaplanan ortalama gebelik süresi yaklaşık 280 güne veya 40 haftaya karşılık gelir. beklenen doğum tarihini hesaplamak için kullanılan geleneksel yöntem , son menstrüel periodun ilk gününe 7 gün eklemek ve bu süreden 3 aya geri saymaktır.(Naegele kuralı) örneğin son menstrüel peryot 10 eylülde başlamışsa , beklenen doğum tarihi 17 haziran olacaktır.

Gebelikte İş Yaşamı

Mesleksel aşırı yorgunluk ,uzun zaman ayakta kalma süreleri,fiziksel ve mental gereksinimlerin yoğunluğu çevresel stres etkenleri, ile preterm membran rüptürünün ilişkili olduğu bulunmuştur. Fiziksel güç isteyen işlerde çalışan gebelerde preterm doğum, fetal büyüme kısıtlılığı , hipertansiyon ve preeklampsi oranlarında % 20-60 oranında bir artış vardır. Bu nedenle , gebeler ciddi fiziksel zorluklara maruz kalabilecekleri mesleklerden kaçınmalıdır. İdeal olanı , herhangi bir işe aşırı yorgunluk gelişene kadar devam edilmemesidir . Yeterli dinlenme süreleri sağlanmalıdır. Önceki gebelikte preterm doğum gibi tekrarlama olasılığı olan gebeler, mümkün olduğunca fiziksel aktivitelerini en aza indirmelidirler.

Gebelikte Egzersiz

Gebeler için ekzersiz kısıtlaması gerekli değildir. Ancak aşırı yorulmaması ve kendine ve bebeğe zarar verecek risklerden kaçınması önerilir. Günlük 30 dakika düzenli ve orta şiddetli fiziksel aktivite için gebeler cesaretlendirilmelidir. gebeler tüplü su altı dalışından sakınmalıdır. Hipertansif hastalığı olan gebeler ,erken doğum riski olan gebeler, plasentanın aşağı yerleşimli olduğu gebeler,çoğul gebeliği olan gebeler, fetal büyüme kısıtlılığından şüphenilen gebeler,şiddetli kalp hastalığı yada akciğer hastalığı olan gebeler istirahatten fayda göreceği için ekzersiz önerilmemelidir.

Gebelikte Sigara İçimi

Sigara kullanımı , gebe ve bebekler için belirgin bir şekilde istenmeyen sekellere neden olur. Sigara içmeyenlerle karşılaştırıldığında ; plasentanın önde gelmesi, plasentanın erken ayrılması ve plasental zarların erken yırtılması riski iki kat artmıştır. Ayrıca sigara içen gebelerden doğan bebeklerin erken doğum , ortalama 500 gr daha hafif doğma olasılığı yaklaşık olarak % 30 dur. Ani bebek ölümü riski 3 kat artmıştır. Gebelik kaybı , bebek ölümü ve parmak anaomalisi riski de artmıştır. Sigara içimi bebeğin oksijensiz kalmasına sebep olduğu gibi içindeki nikotin ve benzeri bileşikler doğrudan toksik etkilidirler. Nikotin transferi öyle etkindir ki ,bebeğin nikotine maruziyeti anneden daha fazla olur. Pasif içicilerde de sigaranın istenmeyen etkilerinin görülme riski artmıştır.

Gebelikte Kafein Tüketimi

Yüksek dozlarda kafein alımı , radyasyonun ve bazı kimyasalların mutajenik etkilerin arttırmaktadır.günde 5 fincandan fazla kafein tüketiminin gebelik kayıpları ile ilişkisi tespit edilmiştir. Amerikan diyetisyenler birliği gebeler için en fazla 3 adet 140 gr filtre edilmiş kahve alımını önermektedir.

Gebelikte Balık Tüketimi

balık , mükemmel bir protein kaynağıdır. Doymuş yağ asitleri düşüktür ve omega 3 yağ asitlerini içerir.gebe ve emziren kadınların yüksek metil cıva bulunma potansiyeli yüksek olan balık çeşitlerinden sakınması önerilir. Bunlar ; köpekbalığı, kılıçbalığı, uskumru ve tilefish (bir çeşit levrek türü) dir. Gebelerin haftada 340 gr yada 2 tabaktan daha fazla konserve ton balığı ve akorkinozdan 170gr dan fazla tüketmemesi önerilir.

Gebelikte Otomobil Yolculuğu

Gebeler, gebelikleri boyunca otomobil kullanırken üç noktadan destekli emniyet kemerlerini uygun şekilde kullanmaları yönünde desteklenmelidir. Emniyet kemerinin kucağa gelen bölümü karnın altına gelecek ve üst kalçayı çaprazlayacak şekilde yerleştirilmelidir.kemer, olanaklı olduğu kadar rahat olmalıdır. Kemerin omuz bölümü göğüslerin arasına gelmeli ve rahat bir şekilde yerleştirilmelidir.

Gebelikte Uçak Yolculuğu

Sağlıklı gebelerdeki uçak yolculuğunun gebelik üzerine herhangi bir zararlı etkisi yoktur. Uygun kabin basıncı ayarı yapılmış uçaklarda uçulmasında risk yoktur. Amerikan pediatri akademisi ve amerikan obstetrik ve jinekoloji derneği 36. gebelik haftasına kadar güvenli bir şekilde uçak yolculuğu yapılabileceği sonucuna varmıştır. Önlemler bacakların zaman zaman hareket ettirilmesi, en azından saatte bir dolaşma , otururken emniyet kemerinin kullanılmasıdır. 4 saati geçen uçak yolculuklarında varis çoraplarının kullanımı önerilir. Belki yolculuğun özellikle uluslar arası yolculuğun en büyük riskleri infeksiyon kapma ve komplikasyonlarla baş edebilecek olanak ve koşullardan uzak bir bölgede komplikasyon gelişmesidir.

Gebelikte Cinsel İlişki

Sağlıklı gebe kadınlarda cinsel ilişki genellikle zararsız kabul edilmektedir. Ancak herhangi bir düşük veya preterm doğum tehditi olduğunda cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır. Gebelikte azalmış istek ve gebeliğe zarar verme korkusu cinsel ilişki sıklığının azalmasındaki en önemli sebeptir.

Gebelikte Diş Bakımı

Gebeler iyi bir diş hijyeni konusunda teşvik edilmelidir. Dişeti hastalıkları erken doğumla ilişkilidir. Dişetinin korunmasında yumuşak diş fırçası önerilir. Gebelikte dişeti hastalıkları ve diş tedavilerin yapılmasının bir zararı yoktur. Gebelik diş çürüklerini şiddetlendirmez.

Gebelikte Aşılama

Grip mevsimi süresince gebe olabilecek tüm kadınların, gebelik evrelerine bekılmaksızın aşılanması önerilmektedir. Komplikasyon riskini arttıracak tıbbi durumlar

ı olan gebelere grip mevsimi başlamadan önce aşı yapılması önerilmelidir. Gebeliklerinde aşılanan gebelerden doğan bebeklerin doğumdan sonraki ilk 6 ay içinde grip sıklığının %63 azaldığı ve bu bebeklerin üçte birinde tüm febril respiratuar hastalıklar da azalmıştır.

Gebeliklerinde rubellaya duyarlı olan kadınlar postpartum dönemde MMR (kızamık –kabakulak-kızamıkcık) aşısı yaptırmalıdır. Gebelik öncesi MMR yapılan kadınların 1 ay gebe kalmamaları önerilir.

Tetanoz aşısı gebeliğin 16. , 20 .haftasında ve 2. dozdan 6 ay sonra olmak üzere 3 doz şeklinde yapılmalıdır. Aşağıdaki şemada Sağlık Bakanlığının tetanoz için aşı takvimi belirtilmiştir.

Gebelik esnasında çiçek, suçiçeği ,kabakulak-kızamık-kızamıkçık ,polio aşıları yapılmaması gerekir.

Gebelikte Varisler

Uzun süre ayakta durma ,gebelik ve ilerleyen yaşla birlikte varis oluşumu artış gösterir. Varisler genellikle gebelik ilerledikçe , kilo arttıkça ve ayakta geçirilen süre uzadıkça daha belirgin hale gelir. Bacak varislerinin tedavisi bacakların yükseltilmesi ile sağlanan periyodik dinlenme ve elastik çoraplarla yapılır. Genital bölgedeki varisler, bir sünger pedin vulva üzerine uygulanmasıyla tedavi edilebilir.

Gebelikte Hemoroidler

Anal bölgedeki varisler , ilk olarak gebelik sırasında ortaya çıkabildiği gibi sıklıkla varolan hemoroidlerin alevlenmesiyle ortaya çıkar. Ağrı ve şişme lokal olarak uygulanan anestejikler kremler, sıcak uygulamalar dışkıyı yumuşatan ajanlarla hafifletilebilir.

Mide Yanması

Gebelerde ensık rastlanan şikayetlerden birisidir. Midenin büyüyen uterus nedeni ile yukarı itilmesi ve sıkışması ile birlikte , alt ösafagial sfinkterin gevşemesidir. Daha sık ve az yemek yeme ,eğilme ve düz yatmaktan kaçınma ile hafifletilebilir.

Gebelikte Bulantı Kusma

Gebeliğin ilk yarısı boyunca olağandır. Şiddeti değişken olan bulantı ve kusma gebeliğin başından 16. haftaya kadar devam edebilir. Bulantı ve kusma , sabahları daha da kötüleşme eğilimi olsa da sıklıkla gün boyunca devam eder. Daha sık aralıklarla az yemek yeme ve doyunca yemek yemeği bırakma tedavide önemlidir. Bitkisel ilaçlardan zencefilin etkili olduğu bildirilmiştir.

Gebelerde Sırt Ağrısı

Bel ağrısı, gebelerin yaklaşık olarak %70 i tarafından şikayet olarak bildirilmiştir. Daha önceden var olan bel ağrısı ve kilolu olmak sırt ağrısı için risk faktörüdür. Bu şikayetin gebelik süresi ile birlikte arttığı görülmüştür. Sırt ağrısı , kadınların yerden bir şey alırken eğilmekten ziyade çömelmek, otururken sırtı bir yastıkla desteklemek,ve yüksek topuklu ayakkabıdan kaçınmak ile azaltılabilir.

Gebelerde Mide Yanması

Gebelerde en sık karşılaşılan semptomlardan birisidir. Midenin büyüyen uterus nedeniyle yukarı itilmesi ve sıkışması ile birlikte , alt ösafageal sfinkterin gevşemesidir. Az yemek yeme ,eğilme veya düz yatmaktan kaçınma ile hafifletilebilir.

Gebelerde Uykusuzluk ve Yorgunluk

Gebeliğin erken dönemlerinde birçok kadın yorgunluktan yakınır ve uyku için daha fazla zaman ister. Bu durum progesteron hormonunun uyku getirici etkisine bağlıdır. Uykunun verimliliği rem uykusunun azalması ve NON –REM uykusunun uzaması nedeniyle azalmıştır. Gebeliğin 2. yarısında toplam gece uykusunun süresi azalır.gebelerin yaklaşık yarısında horlama başlar.

Vajinal Akıntı

Gebelerde genellikle vajinal akıntıda artış olur. Östrojen hormonunun artmasına bağlı olarak rahim ağzındaki bezler tarafından mukus yapımındaki artıştan kaynaklanır.